Aštuntieji Andriaus Sniadeckio skaitymai

2019 m. lapkričio 29 d. Vilniaus universiteto teatro salėje įvyko Andriaus Sniadeckio skaitymai. Šiais metais, ieškodami atokvėpio nuo didingo pernai įvykusio A. Sniadeckio 250-ųjų gimimo metinių minėjimo, pasirinkome laisvalaikio temą – filosofinę A. Sniadeckio satyrą iš Šubravcų draugijos laikraštėlio „Gatvės žinios“. Renginio vietai pasirinkome Vilniaus universiteto Teatro salėję kuri 1919–1938 m. buvo vadinta Jono ir Andriaus Sniadeckių vardu. Renginio organizatoriai: LMA Vrublevskių biblioteka ir Lietuvos mokslo istorikų ir filosofų bendrija kartu su Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto Literatūros ir kultūros tyrimų institutu. Rėmėjai: Thermo Fisher Scientific, Rūta ir Rimvydas Baranauskai, Vilniaus universitetas ir Vilniaus universiteto biblioteka. Renginio tekstus į lietuvių kalbą vertė Brigita Speičytė ir Emilija Ivaškevič. Programėlę sukūrė dailininkė Miglė Datkūnaitė, atspausdinio leidykla-spaustuvė Petro ofsetas.

Renginio vaizdo įrašas:

Pranešimą „Pirmasis Vilniaus vaikštinėtojas: Andriaus Sniadeckio satyrų personažas ir jo iškylos“ perskaitė  Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto Literatūros ir kultūros tyrimų instituto Lietuvių literatūros katedros vedėja profesorė Brigita Speičytė. Profesorė tyrinėja XIX a. Lietuvos literatūrą, sudarė ir parengė XIX a. pirmosios pusės „Lietuvos literatūros antologiją“. Pranešimą „Vilniaus intelektualų atokvėpis: satyrinis laikraštėlis Gatvės žinios (Wiadomości Brukowe)“ perskaitė mecenatas, bibliofilas, senojo Vilniaus universiteto akademinio paveldo puoselėtojas Rimvydas Baranauskas.

Po pranešimų buvo teikiama Andriaus Sniadeckio stipendija, kurią įsteigė UAB Thermo Fisher Scientific. Šį įmonė  – didžiausia pasaulyje kompanija, siūlanti produktus ir paslaugas mokslui. Padalinys Vilniuje – Thermo Fisher Scientific Baltics – kuria, gamina ir pasaulio rinkose platina produktus gyvybės mokslų tyrimams ir diagnostikai. Įmonė, kuri pasaulyje atlieka pažangiausius biocheminius tyrimus, vertina ir mokslo tradicijos, mokslinės idėjos istorijos svarbą, sudarė unikalią galimybę Andriui Sniadeckiui prabilti angliškai. 2018 m., švenčiant A. Sniadeckio gimimo 250-ąsias metines, buvo išleistas jo tritomis veikalas Organinių būtybių teorija angliškai (vertėjas Krzysztof Mazurek) ir lietuviškai (vertėja Irena Katilienė). Tais pačiais 2018 metais Thermo Fisher Scientific įsteigė Andriaus Sniadeckio stipendiją Vilniaus universiteto gyvybės mokslų studentams už inovatyvų darbą. Šiais metais Thermo Fisher Scientific Baltics  vyresnysis mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros direktorius prof. Arvydas Lubys stipendiją įteikė VU Genetikos studijų programos bakalauro 3 kurso studentei Dominykai Skuodaitei ir VU Genetikos studijų programos bakalauro 3 kurso studentei Ugnei Šimuliūnaitei.

Programoje buvo įrašytas pranešimas „Juromanija: vienos baisios ligos istorija, diagnostika ir gydymas pagal Andrių Sniadeckį“, kurį turėjo skaityti Rolandas Kazlas, tačiau renginio dalyvių laukė staigmena: vietoje pranešimo  teatro aktorius ir režisierius Rolandas Kazlas, talkinamas  Sigutės Mikalauskaitės ir Deivio Sarapino, suvaidino puikų spektaklį. Nors spektaklyje ir skambėjo Andriaus Sniadeckio mintys apie Lietuvoje ir Lenkijoje dar XIX a. paplitusią juromaniją – išgirdome ir apie mūsų laikams būdingus šios ligos požymius – pasirodo, ji iki šiol niekaip neišgydoma. Ligos gydymui, pasirodo, vis dar tinka garbiojo profesoriaus Sniadeckio atrastas vaistas. Spektaklis buvo atliktas pirmą kartą.

Po spektaklio netilo ovacijos ir plojimai – Andriaus Sniadeckio įžvalgos apie sielą spaudžiančią ligą pasiekė visų širdis.

 

Vikos Petrikaitės nuotraukose:

Andriaus Sniadeckio skaitymai: pranešėjai prof. Brigita Speičytė ir Rimvydas Baranauskas, vedėja dr. Birutė Railienė.

 

Thermo Fisher Scientific Baltics  vyresnysis mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros direktorius prof. Arvydas Lubys stipendiją įteikė VU Genetikos studijų programos bakalauro 3 kurso studentei Dominykai Skuodaitei ir VU Genetikos studijų programos bakalauro 3 kurso studentei Ugnei Šimuliūnaitei.

 

Teatro ir kino aktorius, režisierius Rolandas Kazlas sukūrė spektaklį „Juromanija: vienos baisios ligos istorija, diagnostika ir gydymas pagal Andrių Sniadeckį“.

 

Dr. Birutė Railienė, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka

Programa parsisiuntimui