Tretieji Andriaus Sniadeckio skaitymai Švietimo ir mokslo ministerijoje

2014 m. gruodžio 5 d. kasmetiniai Andriaus Sniadeckio skaitymai vyko Švietimo ir mokslo ministerijoje. Pasveikinęs dalyvius, švietimo ir mokslo viceministras, Lietuvos chemikų draugijos pirmininkas Rimantas Vaitkus papasakojo apie ministerijos rūmų, anais laikais vadintų „chemijos namais“, istoriją ir svarbą universiteto veikloje. Vienas iš renginio organizatorių VU Chemijos fakulteto dekanas prof. Aivaras Kareiva pasiūlė kito susitikimo vietą – istorinę Sniadeckių mokslinių išvykų „oazę“ – Jašiūnų dvarą. Šiais metais renginyje dalyvavęs Kšyštofas Sniadeckis-Lempke – Andriaus Sniadeckio proprovaikaitis – trumpai papasakojo apie savo pažintį su garsiojo protėvio paveldu, aptarė galimybę organizuoti tarptautinius renginius. 1799–1800 mokslo metų proga sakytos Andriaus Sniadeckio kalbos „Kalba apie mokslų, paremtų vien bandymais, nepatikimumą ištraukas skaitė ir mintimis dalijosi prof. D. Kirvelis ir prof. A. J. Krikštopaitis. Renginio dalyviai pritarė, kad šios Andriaus Sniadeckio kalbos tekstas būtų publikuotas kartu su pranešėjų komentarais. Pirmą kartą skaitymuose dalyvavęs biochemikas Rimvydas Baranauskas papasakojo apie asmeninę Andriaus Sniadeckio darbų kolekciją, kurią renka jau septynerius metus. Apie dokumentinių filmų ciklo Pamiršti vardai filmo „Andrius Sniadeckis“ kūrimą pasakojo režisierius Justinas Lingys ir Birutė Railienė. Diskusijų dalyviai aptarė Andriaus Sniadeckio 250-ųjų gimimo metinių minėjimo programos idėjas: organizuoti tarptautinę konferenciją, įsteigti vardinę stipendiją gabiems studentams, atidengti memorialinę lentą, išversti į anglų ir lietuvių kalbas knygos „Organinių būtybių teorija“ pirmąjį tomą. Apsvarstyta daug kitų sumanymų, kurie taps galimi tik neblėstant Andriaus Sniadeckio gerbėjų entuziazmui.

Pasitinkant Andriaus Sniadeckio skaitymus Vrublevskių bibliotekoje nuo 2014 m. lapkričio 23 d. iki gruodžio 5 d. „Vieno eksponato parodoje“ lankytojai galėjo pamatyti Andriaus Sniadeckio „Organinių būtybių teoriją“ (1838 m. leidimas, 3 t.). Buvo eksponuoti originalus bei faksimilinis knygos leidimai, kelios knygos su „Organinių būtybių teorijos“ vertimais į lietuvių kalbą.

Renginio organizacinius rūpesčius pasidalijo Vrublevskių bibliotekos, Lietuvos mokslo istorikų ir filosofų bendrijos, Vilniaus universiteto ir Švietimo ir mokslo ministerijos darbuotojai. Kiti Andriaus Sniadeckio skaitymai numatyti 2015 m. lapkričio 27 d.

Parengė Birutė Railienė,
Nuotraukos Gedimino Zemlicko

 

Parsisiųsti Prof. Prof. Dobilo Krivelio pranešimą